A reggelek még mindig nehezen mennek, bár legtöbbször otthon is ez van. A reggeli elég motiváló, hogy magamhoz térjek, papaja, banán,mangó vár. Vettem kék teát, az a reggeli italom. És bár frissen nem sikerült kelnem, de mégis sikerült picit meditálnom, és jógáznom.
Valószínűleg a tanfolyamon túl vagyunk a csúcsponton, ami a megbocsájtás téma volt, mert ma 3 témát is érintettünk. Az öngyilkosság, az eutanázia és a halál utáni élet volt terítéken.
Több országban legális az asszisztált öngyilkosság, és vannak országok, ahol intézeteket hoztak létre, ahova bárki bemehet meghalni, ha van rá pénze. Ilyen például Svájc, az intézet neve Dignitas, ami méltóságot jelent. Az ember fizet, rengetegszer mekérdezik, hogy tényleg akarja-e, majd megiszik egy folyadékot, majd még egyet, és meghal. Dokumentumfilm is készült egy ilyen esetről: Terry Pratchett: Choose to Die https://vimeo.com/229120539
Hollandiában még gyermekeknek is lehetséges az asszisztált öngyilkosság. A gyerekek minél fiatalabbak, annál jobban képben vannak mi az a halál, minél idősebbek és kondícionáltabbak, annál jobban elveszítik ezt a természetes képességüket. Ez nem hivatalos infó, de az egyik olasz lány mesélte, hogy Olaszországban ez természetes volt, hogy ha valaki nagyon öreg és beteg, kihívnak valakit aki segít neki átkelni a túlvilágra, és hogy Szicíliában ez még most is történik. Beszéltünk arról is, hogy ez igazából nagyon sok kultúrában megjelenik, csak a modern társadalom haláltagadása ellehetetleníti sok esetben.
Kaptunk könyv ajánlást is: Intim Halál: A haldoklás hogyan tanít minket, hogyan éljünk. Eredetiben: Marrie Hennezel: Intimate Death: How dying teach us to live. A könyv arrl szól, hogyan lehet a magunk vagy mások magányos és gyötrelmes haldokását szent átjáróvá változtatni. Beszél az őszinte számvetés fontosságáról, a rituálék értékéről és az érintés szükségességéről. A másik könyvajánló amit kaptunka Keddek Morrie-val, az eredei pedig Mitch Albom: Tuesdays with Morrie