Utazó Blog. Hasmasszázs, cranio, thai yoga masszázs

Thaiföldi tanulmányút

Thaiföldi tanulmányút

Menstruáció utazás alatt

2023. december 10. - Kriszti_thailand

Gondolkoztam megírjam-e mivel töltöttem a napomat. Először gondoltam megírom, aztán nem posztolom. Utána pedig élesen belémhasított, hogy még ma is, 2023-ban is a szégyen irányít, hisz tabuként kezeljük a női lét egyik legtermészetesebb dolgát, a menstruációt. Miért baj ez? Olyan, mintha a levegővételt kezelnénk tabunak. És ami tabu és nem beszélünk róla, arról keveset tudunk. Ez pedig azt jelenti hogy az egészségünk, a női lét egyik legalapvetőbb mechanizmusa tabusítva van. Semmit nem tudunk a saját működésünkről, és teljesen kiadjuk a felelősséget az egészségünkkel kapcsolatban valakinek, aki legtöbbször nem menstruál. Mert férfi. Szóval megszületett ez a poszt. 

Napok óta késett, így nagyon örültem, hogy végre megjött. Ha utazom, nekem mindig késik, az alváskimaradás, a stressz miatt. Mikor 21 évesen 3 hónapot voltam Amerikában, egyáltalán nem jött meg. Viszont híztam vagy 3 kilót amitől úgy néztem ki mint a kötözött sonka. És nem sima zsír volt. Mikor hazajöttem fél évig tartott, mire lement rólam az a valami.

Utána olvastam, hogy ez végülis teljesen normális, hogy utazáskor késik. És próbáltam ennek szentelni az egész napot. Ha már bezavartam magamnak azzal hogy nem tudok aludni utazás alatt, ha már nem kezeltem okosan a jet lag-et, akkor legalább most tartsam tiszteletben a testemet.

Nem találkoztam senkivel, csak ebédelni mentem ki, és direkt olyan kaját választottam amiben van zöld, meg magas fehérjetartalmú, és csak picit csíp.

Mikor hazaértem lefeküdtem a hideg kőre, felraktam a lábam az ágyra, élveztem hogy hűsít a kő, hisz kint 32 fok van, és ilyenkor egyébként is rengeteg hő van a testünkben. Kerestem olyan gyakorlatot amivel finoman tudom nyújtani a lábamat, erőlködés nélkül, és nem hosszan kitartott pózban, hanem lassú, dinamikus mozgással kerestem a feszültség határát. 

 Aztán megcsináltam egy menstruációhoz kapcsolódó "meditációt". Végiggondoltam mibe, kibe raktam energiát az elmúlt hónapban, és mindezt megpróbáltam elengedni. Még sosem csináltam ilyet, és nem értem miért. Miért most tudom megengedni magamnak. (Aztán persze egyszerű a válasz, itt teljesen befogadó szinte gyermeki állapotban vagyok, nem kell főznöm, hisz olcsó és finom az étel, nem kell takarítanom, mert naponta jön a takarító hölgy, és tanulni vagyok itt, nem dolgozni.)

Mivel mélyen megérintett a medi, kerestem filmet a menstruációról, hogy még mélyebbre menjen az élmény. Hát még minidíg elkeserítő a helyzet, hogy mennyire nincs igazából olyan film, ami ennek a teljesen természetes folyamatnak a szakralitásához vezet vissza minket. Szerencsére van egy dokumentumfilm, aminek az utolsó harmada viszont eljut oda, amit nézni vágytam. Nézzétek meg: The Moon inside you. 

moon.jpg

 Aztán megnéztem, hogy mit mond az ayurvdikus tudomány a mentruációról, mert valahogy mindig logikusabb volt nekem, mint a tudományos verzió, mondjuk ezt se árt tudni:

menstruacios-hormon-szintek.jpg

Az ayurveda szerint a menstruációnk egészsége tükrözi az egész lényünk jóllétét. Ezért a menzesz alatti tünetekből következtethetünk a dósánk egynesúlyvesztésére. Az emberi ciklusok követik az univerzális ciklusokat, a női ciklus pedig a Hold ciklusait. Az ayurvéda szerint a ciklusunk egy lehetőség, hogy kapcsolódjunk a minket körülvevő világ ritmusához, hogy megadjuk magunkat neki, elengedjük amit kell, és egészséges áramlásba lépjünk.

Menstruáció alatt időt kell szánnunk a mély pihenésre, le kell lassulnunk, hiszen a testek nehezebb megtisztulnia, ha folyamatos rohanásban vagyunk. Ebben az időszakban egyébként is gyengébbek vagyunk, vért, méreganyagokat és hőt ontunk magunkból. Igen, régen a nők a Vörös sátorban együtt pihentek, de manapság ezt nagyon kevesen engedhetik meg maguknak. Mégis érdemes a lehetőségeinkhez képest a pihenést választani. Például kerüljük ilyenkor a komolyabb edzést, mondjuk le az olyan tevékenységekről ami nem létszükséglet. Ilyenkor a női intuíció felerősödik. Érdemes figyelni a gondolatokra, álmokra. Akár érdemes naplót is vezetni.

És hogy lássuk az egész képet, ha ilyenkor befele figyelünk, mentruáció után az ovulációig érdemes új dolgokba belevágni. Ovulációkor kihasználni a kirobbanó erőnket, és utána meg elkezdeni a visszahúzódást lassan. Az egész annyira logikus. Miért is nem figyelünk magunkra és használjuk ki ezt a csoda ritmust ami együtt tud lüktetni a Holddal? Egyik tanárom azt mondta, hogy a ciklusunk nem csak azért van, hogy gyerekek foganhassanak, a természet nem követ el ilyen pazarlást. Ajánlom az ő írásait és programjait is: https://gaborjanireka.com/2017/03/31/menstruacios-gondok-tipusai-es-kezelese/

A nagy kérdés, hogy ezeket a dolgokat miért nem az anyukámtól tudtam meg mikor először megjött a vérzésem? Az iskolábana, ahol annyi időt töltöttem az éleltemből majdnem 20 évet, miért nem volt benne a tananyagba úgy, hoyg értsem, inkább tudományos köntösben amiben semmi logikát nem találtam és nem tudtam hozzá kapcsolódni? Jelenleg úgy áll a dolog, hogy minden nőnek egyéni felelőssége, hogy megtanulja ezeket az alapokat, összegyűjtögesse a tudásmorzsákat, és átadja leendő gyermekének, hogy az ne ugyanabba a tudatlanságba ússzon a saját működésével és egészségével kapcsolatban.

A bejegyzés trackback címe:

https://thaiyogamassage.blog.hu/api/trackback/id/tr10018277907

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása